ROSACEA
Co je rosacea?
Rosacea, česky také označovaná jako růžovka, je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se nejčastěji objevuje v obličeji. Jedná se o velmi častý typ dermatózy. Projevuje se výrazným začervenáním, viditelnými žilkami a někdy i malými hnisavými pupínky. Nejčastěji postihuje tváře, nos, bradu a čelo a vyskytuje se častěji u osob se světlou pletí ve věku 30–60 let. Výskyt rosacey se odhaduje mezi 5-22% populace, což v České republice představuje až půl milionu osob.
Jak vzniká a co ji způsobuje?
Přesná příčina rosacey zatím není zcela objasněna, ale předpokládá se, že jde o kombinaci dědičných a vnějších faktorů. Svou roli může hrát zvýšená citlivost kožních cévek, narušená kožní bariéra a nadměrná reaktivita imunitního systému. Ke zhoršení stavu rosacey může také přispívat roztoč rodu Demodex česky trudník (například Demodex folliculorum). Ti se živí kožním mazem a při přemnožení mohou vyvolávat nebo zhoršovat právě zánětlivé projevy.
Ke zhoršování příznaků také často přispívají spouštěče jako stres, prudké změny teplot, sluneční záření, kořeněná jídla, alkohol či nevhodná kosmetika.
Možné komplikace a kdy jít k lékaři
Někteří lidé s růžovkou pociťují jen mírné začervenání či občasné podráždění pleti, ale u jiných se onemocnění může vyvinout do závažnějších forem. Může dojít k tvorbě drobných pupínků a otoků, v pokročilejších případech i ke ztluštění kůže na nose (tzv. rhinophyma). Rozšířené póry a silné zarudnutí někdy vedou k větší psychické nepohodě a sníženému sebevědomí.
Pokud pozorujete přetrvávající zarudnutí pleti, pupínky nebo postupné zhoršování stavu, je vhodné navštívit dermatologa. Čím dříve se zahájí vhodná léčba, tím snazší je udržet onemocnění pod kontrolou.
Jak Rosacea vypadá?
Rosacea je onemocnění jako každé jiné, tedy nejlépe Vám s jeho léčbou poradí lékař či lékárník. Pokud si nejste jisti, jestli o Vaši pleť pečujete správně, neváhejte a objednejte se na konzultaci k odborníkovi. Ušetříte si tím čas a možná předejdete závažnějším projevům rosacey. Držíme pěsti!